пʼятниця, 17 листопада 2017 р.

Як будувати графіки і діаграми у Excel?

Теоретичні відомості та рекомендації для учнів та студентів
Типи діаграм
Як правило, для аналізу даних, записаних у вигляді таблиці, потрібно досить багато часу. Графічне зображення табличних даних дозволяє суттєво пришвидшити цей процес. Інструментом такого зображення в Excel є діаграми. За допомогою діаграм можна наочно показати основні властивості та співвідношення даних конкретної таблиці.
В Excel є декілька типів діаграм. Перелічимо основні з них.


·     Гістограми порівнюють значення кількох рядів споріднених даних. Окремі значення зображаються як вертикальні стовпці. Є три основних види гістограм, які відрізняються методами порівняння даних:
-    гістограми, які порівнюють абсолютні значення даних;
-    гістограми з накопиченням, які показують як співвідношення окремих рядів даних, так і тенденції зміни сумарного значення всіх рядів;
-    нормовані гістограми, які показують внесок кожного ряду в сумарне значення.
·     Лінійні діаграми відрізняються від гістограм лише тим, що значення в них зображаються горизонтальними смугами. Лінійні діаграми використовують тоді, коли потрібно зробити акцент на значення рядів даних (в той час, як гістограми акцентують увагу на зміні значень рядів у часі).
·     Так само як гістограми графіки показують тенденції зміни з часом значень рядів даних в порівнянні між рядами. При цьому значення відображаються точками. Крім того, ці точки з’єднуються лініями, отриманими за допомогою лінійної інтерполяції. Так само до гістограм графіки є з абсолютними значеннями, з накопиченням та нормовані.
·     Діаграми з областями утворюються з графіків наступним чином. Лінії даних на графіку є межами ділянок діаграми з областями. Кожна ділянка розфарбовується певним кольором. Серед діаграм з областями найчастіше використовуються діаграми з накопиченням.
·     Кругова діаграма показує співвідношення значень єдиного ряду даних. При цьому значення зображаються як сектори круга.
·     Кільцева діаграма — це різновид кругової діаграми, призначений для зображення даних кількох рядів. Кожному ряду відповідає кільце, а вкладові конкретного значення в загальну суму ряду — сегмент кільця.
·     Точкові діаграми використовують для графічного зображення залежності кількох рядів даних від фіксованого ряду, який утворює вісь абсцис. При цьому залежності можуть зображатися як послідовностями точок, так і інтерполяційними лініями. Точкові діаграми подібні на діаграми-графіки. Принципова відмінність між ними лише в тому, що у графіках значення фіксованого ряду (найчастіше, це часовий ряд) змінються з однаковим інтервалом, в той час як у точковій діаграмі інтервали між значеннями фіксованого ряду можуть можуть бути довільними.
·     Бульбашкові діаграми є різновидом точкових діаграм. Їх використовують, якщо потрібно зобразити залежність між трьома параметрами. При цьому значення третього параметру визначає величину маркера даних (розмір бульбашки).
Елементи діаграми
Структуру кожної діаграми утворюють елементи, які визначаються при побудові діаграми бажаного вигляду. Є декілька основних елементів діаграм. Перелічимо їх.
·     Область побудови діаграми містить графічну частину діаграми.
·     Заголовки — це назви діаграми та координатних осей.
·     Ряд даних це група взаємопов’язаних елементів даних діаграми. Кожний ряд даних відображається своїм кольором (та формою маркерів). На діаграмі може бути декілька рядів даних (виняток становлять кругові діаграми). В залежності від розміщення даних у таблиці ряди даних поділяють на вертикальні та горизонтальні.
·     Маркер — це графічний символ, що зображає конкретну точку даних (елемент ряду даних) на діаграмі.
·     Легенда дозволяє ототожнити ряди даних. Вона пояснює, як зображено на діаграмі кожний ряд.
·     Мітка даних (підпис) — це значення і/чи категорія точки даних, що наведені на діаграмі біля маркера даних.
·     Осі значень та категорій — це координатні осі, що використовуються для виміру значень даних на діаграмі. Вісь значень, як правило, розташовується вертикально (вісь y). Категорії, зазвичай, відображаються на горизонтальній осі (вісь x). При цьому категорії можуть складатись як з числових так і з текстових даних.
·     Сітка утворюється координатними лініями.
Майстер діаграм
Для створення нових діаграм, зазвичай, використовують майстра діаграм. Його можна викликати командою Вставка / Диаграмма... або кнопкою Мастер диаграмм з панелі інструментів Стандартная . Зауважимо, що перед запуском майстра діаграм доцільно виділити дані (значення та категорії), за якими потрібно побудувати діаграму.
Під час роботи з майстром діаграм інформацію про діаграму вводять у чотири етапи (чотири кроки), кожному з яких відповідає своє діалогове вікно.
·     1-й крок (вікно Мастер диаграмм (шаг 1 из 4): тип диаграммы). Як зрозуміло із заголовку вікна, тут вибирають тип діаграми. Окрім описаних вище основних стандартних типів діаграм, можна використовувати нестандартні типи, розміщені на вкладці Нестандартные. Серед них відмітимо, перш за все, типи чорно-білих діаграм, назви яких починаються на "ЧБ".
·     2-й крок (вікно Мастер диаграмм (шаг 2 из 4): источник данных диаграммы). На цьому етапі потрібно вказати область розташування даних для побудови діаграми.
-    Область розташування даних вказується в полі Диапазон вкладки Диапазон данных. На цій же вкладці задається орієнтація рядів даних — горизонтальна (опція Ряды в строках) або вертикальна (опція Ряды в столбцах).
-    На вкладці Ряд задають інформацію окремо про кожний ряд даних: його назву, що використовується в легенді, (поле Имя), область числових значень ряду (поле Значения) та область назв / значень категорій (поле Подписи оси X або Подписи категорий в залежності від типу діаграми).
·     3-й крок (вікно Мастер диаграмм (шаг 3 из 4): параметры диаграммы). Це найважливіший етап роботи Майстра діаграм, на якому потрібно задати параметри діаграми. Всі параметри розбиті на декілька груп, кожній з яких відповідає своя вкладка вікна. Опишемо ці вкладки.
-    На вкладці Заголовки задають назву діаграми та осей значень і категорій (якщо вони є у даному типі діаграми).
-    На вкладці Оси (відсутня для кругових та кільцевих діаграм) вказують, які осі мають бути присутні на діаграмі. Крім того, для осі X вибирають одну з трьох можливих шкал: автоматичну, за категоріями та часову.
-    На вкладці Линии сетки (відсутня для кругових та кільцевих діаграм) вибирають типи координатних ліній, що відображатимуться на діаграмі. І для горизонтальних, для вертикальних координатних ліній є два можливих види відображення: основные линии (великі інтервали між лініями) та промежуточные линии (малі інтервали між лініями).
-    На вкладці Легенда вказують, чи потрібно додавати легенду до діаграми, а також де її розташувати на діаграмі.
-    На вкладці Подписи данных можна додати підписи до елементів рядів даних. Як правило, вибирають один з трьох видів підписів: значення елемента, категорія елемента чи відносну величину (долю) значення елемента в порівнянні з сумарною величиною ряду.
-    На вкладці Таблица данных (відсутня для кругових та кільцевих діаграм) можна до діаграми додати таблицю з даними, на основі яких побудовано діаграму. Як правило, цю можливість використовують при побудові діаграми на окремому аркуші.
·     4-й крок (вікно Мастер диаграмм (шаг 3 из 4): размещение диаграммы). Тут потрібно вибрати місце розташування діаграми:
-    на окремому аркуші (ім’я нового аркушу потрібно ввести в поле отдельном), при цьому діаграма займає окремий аркуш без комірок;
-    або в одному з існуючих аркушів робочої книги (ім’я цього аркушу потрібно вибрати зі списку имеющемся), при цьому діаграма стає об’єктом всередині аркушу.
Як правило використовують перший спосіб, коли діаграму потрібно надрукувати на окремому аркушеві паперу. Другий спосіб використовують, якщо потрібно на одному аркуші паперу надрукувати одночасно декілька діаграм (для порівняння) або діаграму разом з даними, на основі яких її побудовано.
·     Переміщення між вікнами Майстра діаграм здійснюють за допомогою кнопок Назад и Далее. Завершують роботу Майстра кнопкою Готово.
Редагування діаграм
Як правило, після створення діаграми майстром діаграм ще працюють над її зовнішнім виглядом.
·     Якщо Ви забули виставити деякі параметри діаграми при роботі з майстром, то можете повернутись до будь-якого з його 4-х кроків, скориставшись командами Тип диаграммы, Исходные данные, Параметры диаграммы, Размещение, відповідно. Ці команди знаходяться в меню Диаграмма.
·     Якщо Ви розміщуєте діаграму на тому ж аркуші, що містить табличні дані, то, як правило, потрібно збільшити розмір діаграми. Для цього використовують маркери на границях діаграми. При цьому розмір шрифтів текстових елементів діаграми пропорційно збільшується. Найчастіше, його зменшують, використовуючи список Размер панелі інструментів Форматирование.
·     Якщо потрібно відредагувати деякий елемент діаграми, то зручно скористатися його контекстним меню. Нагадаємо, що контекстне меню елемента можна викликати, якщо клацнути на ньому правою кнопкою миші. В цьому меню перша згори команда має вигляд Формат <Назва елемента>. Виконавши цю команду, можна отримати доступ до всіх властивостей елемента.
·     Додаткові порадами щодо редагування діаграми.
-    Майстер часто створює діаграму з сірим тлом області побудови. Якщо Ви заощаджуєте тонер власного принтера, замініть це тло на біле. Для цього потрібно виконати команду Формат области построения контекстного меню і застосувати тип заливання Обычная.
-    Як правило, майстер невдало вибирає мінімальні та максимальні значення координатних осей. Діаграма дає найбільш наочну інформацію, якщо при зображені рядів даних повністю використано область побудови. Внести корективи до мінімального та максимального значення координатної осі можна, скориставшись командою Формат оси / Шкала контекстного меню.
-    Для того, щоб надати якомога більше місця графічній частині діаграми, легенду доцільно розташовувати внизу або нагорі діаграми. Це можна зробити на третьому кроці майстра або скористатись командою Параметры диаграммы / Легенда з меню Диаграмма.
-    Якщо Ви друкуватимете діаграму на чорно-білому принтері, пам’ятайте, що кольорові елементи діаграми друкуватимуться відтінками сірого. Найкраще, в такому випадку, створювати діаграму, всі елементи якої будуть забарвлені у відтінки сірого кольору. Декілька типів таких діаграм є серед нестандартних типів. Вибрати один з таких типів можна командою Диаграмма / Тип диаграммы / Нестандартные.
Створення власного нестандартного типу діаграм
Якщо Ви побудували діаграму і Вам потрібно створити ще декілька діаграм такого ж вигляду, доцільно зберегти тип побудуваної діаграми як нестандартний. Для цього
·     Активізуйте діаграму, тип якої потрібно зберегти.
·     Виконайте команду Диаграмма / Тип диаграммы.
·     На вкладці Нестандартные виберіть опцію дополнительные.
·     Натисніть кнопку Добавить і введіть назву нового типу у поле Имя.

·     Якщо потрібно, додайте опис нового типу у полі Описание і натисніть кнопку OK

Немає коментарів:

Дописати коментар